Ціна мовчання: нові штрафи за ненадання відповіді на запит податкової

Аналітика
Ціна мовчання: нові штрафи за ненадання відповіді на запит податкової

28 квітня 2023 року вступила в силу норма Податкового кодексу України (Закон № 2970-IX), яка передбачає застосування штрафів за ненадання або неповне надання відповіді на запит податкової.

ПКУ був доповнений цією нормою у зв’язку введенням у дію положення щодо автоматичного обміну інформацією.

Відтепер за ненадання або подання не в повному обсязі платником податків документів чи іншої інформації на запит контролюючого органу передбачений штраф:

  • якщо запит пов’язаний з автоматичним обміном інформацією – 5 розмірів мінімальної зарплати, встановленої законом на 1 січня поточного року (33500 грн у 2023 році) за кожний такий факт;
  • в усіх інших випадках – 1 мінімальна заробітна плата встановленої законом на 1 січня поточного року (6700 грн у 2023 році) за кожний такий факт.

Отже, якщо платнику податків (юридичній особі, ФОПу чи громадянину) надійшов запит з податкової про надання пояснень та/або документів, що підтверджують ті чи інші правовідносини, але платник його не отримав, і він повернувся без вручення, або отримав, але відповідь не надав, – це підстава для застосування штрафу.

Чи буде штраф, якщо відповідь надана, але невчасно? 

В п.121.2 ПКУ мова йде тільки про ненадання і надання відповіді не в повному обсязі. Тож якщо відповідь надана із запізненням, підстав для застосування штрафу не буде.

Не варто забувати, що штраф може бути застосований і за «подання не в повному обсязі». Оскільки чітких параметрів щодо визначення повноти надання документів у законодавстві не існує – маємо ситуацію, коли податкова буде оцінювати «повноту відповіді» на власний розсуд.

Отже, штраф можна отримати і у випадку, якщо відповідь надана вчасно, але податківці можуть вирішити, що вона «неповна».

Відповідь тепер потрібно надавати у будь-якому випадку?

Ні, жодним чином. Продовжує діяти норма ПКУ, відповідно до якої у випадку, якщо запит складено з порушенням вимог, визначених абз. 1-5 п.73.3 ст.73 ПКУ, платник податків звільняється від обов’язку надання відповіді на такий запит.

Однак, тепер у випадку, якщо запит податкової не відповідає вимогам ПКУ, відписку на нього необхідно надати, аби зазначити про цю саму невідповідність.

Чи буде штраф, якщо надати таку відписку?

Якщо запит не відповідає вимогам ПКУ, у податкової відсутнє право на отримання інформації та документів, відповідно – немає підстав для застосування штрафу за їхнє ненадання.

Разом з тим, у жодному разі не можна виключити незаконне застосування штрафів, передбачених п. 121.2 ПКУ у випадку надання відписки про невідповідність запиту податкової вимогам ПКУ.

P.S. Цим самим Законом передбачена і зміна строків зберігання первинних бухгалтерських документів: з 3-х років до 5-ти. Тож не розслабляємось!

Вороницька-Гайдак Надія

адвокат, керуючий партнер  Femida Legal Association 

 

Прес-центр

Актуальні новини