Майнові права на майбутні обʼєкти. Що потрібно знати???
27 жовтня 2023 року Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури повідомило, що в Державному реєстрі речових прав (ДРРП) вперше зареєстровано спеціальне майнове право на майбутні об’єкти нерухомості. (https://mtu.gov.ua/news/34835.html).
Що цікаво, таке право було зареєстровано вперше і має допомогти замовникам будівництва (забудовникам) вести бізнес прозоро, а покупцям – захистити свої інвестиції в житло від недобросовісних забудовників.
Така реєстрація стала можливою через те, що ухвалення Кабінетом Міністрів у червні 2023 року постанови, якою запроваджено порядок поширення дії Закону “Про гарантування речових прав на об’єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому”. Ам закон було прийнято Верховною Радою 15 серпня 2022 року, а підписано Президентом 8 вересня 2022 року.
Слід зазначити, що Спеціальне майнове право – це різновид майнового права, яке полягає у володінні і розпорядженні об’єктом незавершеного будівництва, майбутнім об’єктом нерухомості.
Тобто, фактично тепер у потенційного покупця нерухомості у новобудові буде чітке бачення того, що він придбав не «повітря», а будівництво, яке має всі дозвільні документи, та така реєстрація допоможе захиститися від подвійного продажу квартир різним покупцям.
Перед тим як зареєструвати таке право, забудовник має створити низку визначених документів у Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва (ЄДЕССБ), серед яких – заява про державну реєстрацію спеціального майнового права. Заяву отримує державний реєстратор в електронній формі шляхом взаємодії між ЄДЕССБ і ДРРП. Також забудовник має оприлюднити детальну інформацію про об’єкт будівництва та дані про себе.
Реєстрація спеціального майнового права є обов’язковою для тих, хто має намір продавати майбутні квартири, гаражні бокси, інші житлові та нежитлові приміщення або паркомісця. Наразі вже зареєстровано такі права на 3 об’єкти будівництва.
Також така реєстрація допоможе виявляти покупців нерухомості на стадії будівництва для цілей оподаткування доходів від продажу такого нерухомого майна.
З точки зору збільшення прозорості у сфері будівництва та залучення коштів на його фінансування вказані норми мають, на мою думку, позитивний ефект. Вказане дозволить вивести частину ринку з тіні.
Гайдак Олександр
адвокат, старший партнер Femida Legal Association