Підприємницька діяльність без реєстрації ФОП – чи реально це?

Правові новини
Підприємницька діяльність без реєстрації ФОП – чи реально це?

Після чергового посилення контролю за сплатою податків та зняття обмежень на проведення податкових перевірок, а також з урахуванням обов’язковості застосування РРО, бізнес (особливо та його частина, яка не відноситься до середнього та великого) почав потроху підіймати хвилю обурення. Бо, як всі ми розуміємо, дістануться до кожного…

Саме з метою подолання такого обурення з боку людей, які надають послуги населенню, зокрема перукарів, майстрів манікюру, таксистів, фотографів та ведучих, народні обранці зареєстрували у Верховній Раді законопроект № 10166 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо запровадження спеціального режиму оподаткування доходів, отриманих фізичними особами здійснення окремих видів діяльності».

Законопроект стосується тих самозайнятих осіб, які частіше за усе реєструвалися ФОПами, оскільки як самозайняті особи мусили платити податок з доходів у розмірі 18%, що набагато більше, ніж єдиний податок на ставці 5%.

Самозайняті особи можуть, щоправда, враховувати витрати при формуванні свого доходу. Проте, перелік таких витрат досить невеличкий, та й довести податковій, що ці витрати пов’язані з діяльністю самозайнятої особи, вкрай важко.

Вказаним законопроектом передбачається, зокрема, що доходи, отримані фізичними особами за спеціальним режимом, оподатковуються за ставкою 6%, якщо сума отриманих протягом року доходів не перевищує 153 розміри мінімальної заробітної плати, а у разі перевищення – до суми перевищення застосовується ставка 18%.

При цьому з такої самозайнятої особи знімається обов’язок щодо ведення та подання звітності, за них це має робити банк.

Також законопроект визначає поняття «оператор цифрової платформи» та покладає на таких операторів обов’язок надавати контролюючому органу інформацію про суму доходу, отриманого шляхом використання цифрових платформ фізичними особами, які повідомили про застосування спеціального режиму.

Вказане стосується, наприклад, таких служб таксі як UBER, сервісу доставки GLOVO.

Законопроектом передбачено притягнення до відповідальності операторів електронних платформ (як резидентів, так і нерезидентів) за порушення строку подання до контролюючого органу інформації про доходи фізичних осіб, які застосовують спеціальний режим, з урахуванням відповідних особливостей.

Відповідно до пропонованих новацій, особа, яка застосовує спеціальний режим оподаткування, має право відкрити спеціальний рахунок лише в одному банку, який може обрати з переліку, визначеного державою, під час подання заяви про застосування спеціального режиму оподаткування.

У законопроекті передбачається, що особи, які застосовують спеціальний режим оподаткування, зобов’язані відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» застосовувати виключно РРО та/або автомати з продажу товарів (послуг) незалежно від способу розрахунків, крім розрахунків за послуги, що надаються з використанням електронних платіжних систем. Визначається, що всі розрахунки повинні здійснюватися виключно через РРО та/або автомати незалежно від способу оплати.

Таким чином, пропонується досить прогресивний варіант здійснення підприємницької діяльності без реєстрації ФОПом. Але для тих, хто вже зареєструвався як ФОП, це може бути не найзручнішим варіантом, оскільки має обмеження за сумою доходу, зате є більш зручним в плані відсутності звітності та можливості справляння податків безпосередньо банком під час надходження оплати на спеціальний рахунок.

Прес-центр

Актуальні новини