Форензік. Що це та навіщо потрібно власнику бізнесу?

Аналітика

Сьогодні, зважаючи на економічні та політичні обставини, підприємці ні в чому не можуть бути впевнені на 100%. Перш за все це стосується ділового середовища, де недбалість бізнесу коштує дуже дорого. Частота «нещасть» у компаніях часом пов’язана не лише з кризами, а із «неетичною поведінкою працівників», кажучи відверто – із шахрайськими діями.

Не зробимо великого відкриття, зазначивши той факт, що шахрайство на підприємствах є типовим явищем, як в Україні, так і в усьому світі. Головна відмінність полягає в тому, що іноземні компанії та юристи розробили ефективні механізми боротьби з цим фактом. Ці механізми включають процедури дотримання вимог, аудиту, внутрішніх розслідувань тощо.

Що таке форензік?

Форензік – це комплексна послуга, призначена для виявлення корпоративного шахрайства та корупції. Здійснюється юристами, щоб знайти «неетичних співробітників» і провести розслідування.

Іншими словами, власники бізнесу не тільки з’ясовують, які співробітники продають або купують продукцію, наприклад, за невигідною для компанії ціною, але і за допомогою експертів притягують до адміністративної або кримінальної відповідальності, що дозволяє стягнути втрачені кошти з винних підлеглих.

Незважаючи на це, українські компанії, на жаль, майже ніколи не застосовують західні механізми боротьби з шахрайством. В першу чергу тому, що керівники компаній побоюються руйнівних явищ, які можуть з’явитися в команді, а також цін на такі розслідування. Так, інколи важко пояснити потенційним клієнтам, що в довгостроковій перспективі сума послуг за проведення форензік набагато менша, ніж постійні збитки, спричинені «неетичними працівниками».

Форензік як механізм боротьби із шахрайством

Шахрайство, з точки зору форензік, розглядається як цілісне явище, утворене складною взаємодією між різними ситуаціями економічного, психологічного та соціального порядку. Шахрайство, виявлене в ході проведення процедур форензік, можна умовно розділити на кілька видів:

  • Працівники витрачають цільові кошти не за призначенням.
  • Шахрайство з боку керівників чи менеджерів.
  • Інвестиційне шахрайство.
  • Шахрайство з боку постачальників або клієнтів.

Хоча існує ще багато видів шахрайства, у більшості випадків саме «недобросовісна робота» працівників компанії призводить до її руйнації.

Корпоративне шахрайство – дуже небезпечне явище з багатьма несприятливими наслідками. Перш за все, це шкода корпоративній репутації, як наслідок – втрата прибутку. До того ж, якщо стає відомо про ненадійну систему безпеки, організації може бути відмовлено у державних закупівлях, а в разі співпраці з іноземними компаніями – розпочато міжнародне розслідування. І, звичайно, якщо є факт шахрайства, компанія зазнає великих збитків.

Щоб уникнути цих наслідків, міжнародний досвід застосовує форензік, оскільки таке розслідування є важливим інструментом захисту компанії та допомагає уникнути негативної поведінки з боку держави або акціонерів, службовців чи клієнтів.

З практики знаємо, що компанії та її керівництво стикаються з ризиками участі у судових процесах, розслідуванні кримінальних справ та скаргах незадоволених працівників. Тому для захисту організації, її менеджерів та директорів варто застосовувати процедуру форензік.

Прес-центр

Актуальні новини